A Szatyor Egyesület környezettudatos szemléletformálás területén működő civil szervezetekkel működik partnerségben, akik csoportos, vagy egyéni hosszú távú önkéntes fogadó projekteket indítanak el, vagy már meg is valósítják azokat.
Támogatói-koordinátori szerepben segítjük azokat a szervezeteket, akik ugyancsak szeretnének önkénteseket fogadni.
Mik azok az önkéntes projektek?
Az önkéntes projektek fiatalok számára biztosítanak önkéntességi lehetőségeket.
Ezeknek a projekteknek fontos társadalmi igényekre kell reagálniuk, hozzájárulva a közösségek megerősítéséhez, lehetőséget adva az önkénteseknek, hogy hasznos tapasztalatokat, készségeket és kompetenciákat szerezzenek személyes, oktatási, társadalmi, állampolgári és szakmai fejlődésük érdekében, ezáltal javítva foglalkoztathatóságukat.
Az Európai Szolidaritási Testület önkéntességi projektekre nyújtott finanszírozásának köszönhetően a szervezetek lehetőséget kapnak, hogy önkéntesek fogadása vagy külföldre küldése révén szélesebb körben fejtsék ki hatásukat. E projektek keretében a fiatalok részt vehetnek a szervezet napi tevékenységében, így mind az önkéntesek, mind a szervezetek rendkívül értékes tapasztalatokkal gazdagodhatnak.
A projektek között az önkéntességi projektek fordulnak elő a leggyakrabban. A részt vevő szervezeteknek megfelelő minőségi védjeggyel (vagy az Erasmus+ önkéntességi programjának akkreditációjával) kell rendelkezniük. A szervezetek az alábbi célok támogatására pályázhatnak az Európai Szolidaritási Testületnél:
- egyéni önkéntes tevékenység (általában 2–12 hónap, bizonyos esetekben 2 héttől 2 hónapig terjedő időtartam);
- önkéntesekből álló csoportok (2 héttől 2 hónapig terjedő időtartam, 10–40 résztvevő).
Egyéni önkéntes tevékenység
A határokon átnyúló egyéni önkéntes tevékenységekben legalább két szervezet vesz részt. A szervezetek a következő szerepeket töltik be:
- fogadó szerep – azaz a résztvevő fogadásával kapcsolatos feladatok teljes köre, beleértve a tevékenységi program kidolgozását és az útmutatást;
- támogató szerep – a helyszínre utazást megelőzően a résztvevő számára nyújtott támogatás, felkészítés, képzés, valamint közvetítés az önkéntes és a fogadó szervezet között.
Ha az egyéni önkéntes tevékenység helyszíne belföldön található, egy olyan szervezet is elegendő, amely fogadó szerepre vonatkozó minőségi védjeggyel rendelkezik.
Csoportos önkéntes tevékenység
Csoportos önkéntes tevékenységben egyetlen szervezet is részt vehet, akkreditált szerepkörétől függetlenül.
Finanszírozás
Ha a szervezet önkéntes projektre vonatkozóan nyújt be pályázatot, a támogatás a következő költségeket fedezi:
- a projektirányítás költségei (pl. tervezés, pénzügyek, koordináció);
- a tevékenység költségei (pl. a résztvevők felkészítése, ellenőrzése és támogatása, szállása és élelmezése);
- hozzájárulás a résztvevők utazási költségeihez;
- a kevesebb lehetőséggel rendelkező résztvevők támogatása;
- hozzájárulás a résztvevők további személyes kiadásaihoz;
- nyelvi támogatás;
- rendkívüli költségek és a kiegészítő tevékenységek költségei.
A pályázati felhívásokról és a pályázás menetéről itt tudhattok meg többet: