Az önkéntesség ereje

Időt kell szakítanod embertársaidra, tégy valamit másokért, ha még oly apróságot is — valamit, amiért fizetséget nem kapsz, csupán a kitüntető érzést, hogy megtehetted.

Albert Schweitzer

A Szatyor Egyesület életében mindig is fontos szerepet játszottak az önkéntesek.
Önkéntes küldő és fogadó szervezetként ezen a jeles napon megragadjuk az alkalmat, hogy ünnepeljük az önkéntességet és remélhetőleg népszerűsítsük is.

Miért is jeles nap a mai?

Ma, december 5-én van az Önkéntesek Nemzetközi Napja!

1985-ben vezették be az ENSZ (Egyesült Nemzetek Szövetsége) kezdeményezésére ennek a napnak az ünneplését, abból a célból, hogy elismerje az önkéntesek munkáját és ösztönözze a közösségi részvételt világszerte. 2024-es felmérések szerint a világon körülbelül egymilliárd ember dolgozik önkéntesként.

 

Mi fán terem az önkéntesség?

Az önkéntesség olyan tevékenység, amit egyénileg vagy csoportosan is lehet végezni és bár fizetést nem kapunk érte, de cserébe miénk a dicsőség, hogy segíthetünk másoknak. Választ jelenthet egy szándékra, egy hívásra, amit vezérelhet akár egy közösség támogatása, társadalmi problémák megoldása vagy a szolidaritás erősítése is, mint cél.

 

Miért jó önkénteskedni? 

Az önkéntes munka nemcsak a közvetlen támogatottaknak segít, hanem hozzájárul egy adott közösség egészének fejlődéséhez is. A közös munka során megismerkedhetünk új emberekkel, új barátságokra tehetünk szert és nőhet bennünk a társadalmi összetartozás érzése is. Ezen felül új készségekre tehetünk szert, tapasztalatot gyűjthetünk és akár ki is próbálhatjuk magunkat egy számunkra teljesen új szerepben.

 

Kinek és miért jó mindez?

Az önkéntesség fiatalok számára lehetőséget ad ismerkedésre, tapasztalatszerzésre, karrierépítésre, sőt akár utazásra is!
Felnőttek számára jó közösségépítő és szabadidős elfoglaltság, időseknek pedig lehetőséget adhat arra, hogy aktívak maradjanak mind testileg, mind szellemileg, illetve, hogy megosszák tapasztalataikat.

Szükség van arra is, hogy mint emberek jelentsünk valamit a többi embernek. Tehát ki kell lépnünk önmagunkból, hivatásunkból, környezetünkből, ha azt keressük, hogy amellett valahol még emberi módon hasznossá tegyük magunkat.” 

Albert Schweitzer

A legegyszerűbb módja az önkénteskedésnek  az, ha helyben cselekszünk. Bizton állíthatjuk, hogy nem kell senkinek sem messzire mennie ahhoz, hogy olyan helyre leljen, ahol szívesen fogadják a segítséget, így mindenkit teljes szívvel bátorítunk arra is, hogy ha szeretne támogatni egy szívéhez közel álló ügyet, elsősorban nézzen szét, hogy a saját környékén hol és miként teheti ezt meg!

 

Amennyiben szeretnél nemzetközi közegben, hazai vagy külföldi, rövidebb vagy hosszabb távú önkéntes programon részt venni, további információt a jelentkezésről itt tudhatsz meg:

 

Végül, de nem utolsó sorban szeretnénk hálát adni mindazoknak az önkénteseknek, akik az egyesület és további hazai partnereink háza táján megfordultak és munkájukkal, elszántságukkal tettek a környezeti fenntarthatóságért!